Ako nakupovať bezpečne cez mobilný telefón

Ako nakupovať bezpečne cez mobilný telefón

Súčasná rýchla doba si vyžaduje súčasné rýchle riešenia. Na jednej strane chceme všetko hneď a na strane druhej si neuvedomujeme, že za ozajstnou rýchlosťou sa neschováva vždy záruka dokonalosti. Rýchlym, jednoduchým a novodobým procesom je zaručene platenie cez mobilný telefón. Ako je to však s dokonalosťou platenia cez mobil sa Vám dnes pokúsime priblížiť v nasledujúcich riadkoch. Prístupnosť a hlavne dostupnosť mobilných telefónov v súčasnom svete prináša aj možnosť platenia (čiže ešte niečo navyše naproti všetkému čo už dnes cez telefón dokážete spraviť). Platiť je dôležitá súčasť každodenného života a niekedy ešte v starých dobrých časoch sa dalo platiť iba za pomoci ozajstných peňazí, nasledovala možnosť platenia kartou cez terminál, či rôzne možnosti online nakupovania až sme sa dopracovali do bodu, kde sme dnes. A to je platenie cez mobilný telefón. Táto služba je do istej miery určite oslobodzujúca.

Pozrime sa na ňu však z blízka. Svetové štatistiky uvádzajú, že platenie cez mobil sa ujalo a mnohí používatelia si službu nevedia vynachváliť. Dokonca existuje nadpolovičná väčšina týchto používateľov, ktorá priznala skutočnosť, že si dokáže predstaviť svet úplne bez hotovosti. V dnešných dňoch sa vo svete stáva čo raz bežnejším práve platenie cez mobilný telefón. Pomaly sa dá povedať, že platenie cez mobil nahrádza platbu kartou. Je to samozrejme z dôvodu niektorých výhod, ktoré platenie cez mobil ponúka. Jednou z výhod je napríklad aj to, že mobilný telefón ma väčšina z nás takmer vždy pri sebe. Vďaka mobilu dnes môžete zaplatiť na mieste v obchode, či reštaurácii, ale tiež si dokonca môžete vybrať hotovosť z bankomatu. Platenie cez mobil nie je ani príliš náročne. Dalo by sa povedať, že je asi na úrovni, čo sa náročností týka, platenia kartou.

Platba kartou v kamennom obchode prebieha jednoduchým podsvietením displeja, priložením telefónu k POS terminálu obchodníka. Tiež sa dá platiť bez PINU, (rovnako ako je to v prípade platby kartou) do sumy 20 eur. Ochranou pred možnými krádežami je do istej miery aj nastavenie PIN kódu. PIN kód si nastavuje človek sám pri zaktivovaní aplikácie. Týmto PIN kódom sú potom chránené jeho osobné prístupové údaje. Je teda asi vo vlastnom záujme každého používateľa, vyhýbať sa triviálnym kombináciám PIN kódov (comprimere l’aria). Tiež sa odporúča aby sa Vaše PIN kódy líšili. Teda bolo by vhodné, aby PIN kód do telefónu nebol rovnaký s PIN kódom do Vašej mobilnej aplikácie.

Vďaka mobilnému telefónu môžeme platiť aj popri nákupoch cez internet. Z hľadiska bezpečnosti je takéto nakupovanie určite výhodnejšie. A to z jednoduchého dôvodu, že číslo platobnej karty je na rozdiel od mobilnej aplikácie vždy rovnaké. Po odcudzení karty môže zlodej kartou platiť, až kým ju majiteľ nezablokuje. V prípade krádeže čísla karty z mobilnej aplikácie sa ďaleko nedostane, nakoľko číslo tejto karty je pri každom ďalšom nákupe rozdielne. Okrem výhod, že Vám mobil nahradí peňaženku, či počítač, je tu aj výhoda bezpečného mobilného nakupovania. Do mobilného telefónu sa Vám oveľa ťažšie dostanú tzv. počítačové a online vírusy ako do počítača. Bežný domáci počítač je často menej zabezpečený ako Váš vlastný, súkromný telefón. A toto je jeden z hlavných dôvodov bezpečného nakupovania cez internet vo Vašom telefóne.