Kreditná karta

Kreditná karta

Kreditná karta je karta vydaná finančnou spoločnosťou, ktorá dáva držiteľovi možnosť požičať si finančné prostriedky, zvyčajne v mieste predaja, teda v obchode. Vydavatelia kreditných kariet si účtujú úroky a používajú sa predovšetkým na krátkodobé financovanie. Úroky zvyčajne začínajú mesiac po uskutočnení nákupu a limity úverov sú prednastavené podľa úverového ratingu danej osoby.

Kreditné karty majú vyššie úrokové sadzby – približne 19% a viac – ako väčšina spotrebiteľských úverov alebo pôžičiek. Takmer každý obchod umožňuje platbu za tovar a služby prostredníctvom kreditných kariet. Kvôli ich rozšírenému prijatiu sú kreditné karty jednou z najpopulárnejších foriem platieb spotrebného tovaru a služieb v Spojených štátoch a mnohých európskych krajinách.

Hlavné kreditné karty sa zvyčajne vydávajú prostredníctvom bánk alebo úverových združení. Majú logo Visa, MasterCard, Discover alebo American Express. Niektoré majú aj nálepku, ktorá rozlišuje karty a ich zaradenie do kategórií. Napríklad odmenová karta je druh hlavnej kreditnej karty, ktorá ponúka atraktívne stimuly pre spotrebiteľov. Odmenové karty dávajú držiteľom karty míle leteckej dopravy, poskytujú zľavy na noci v špecifických reťazcoch hotelov a motelov alebo iné výhody. Niektoré karty odmeny poskytujú aj v hotovosti za nákup.

Nulové úrokové karty môžu byť šikovným spôsobom splácania existujúcich dlhov na kartách s vysokými úrokovými sadzbami. Úroková sadzba sa však po niekoľkých mesiacoch často zvyšuje, takže spotrebiteľ by mal dôkladne preskúmať zverejnenie podmienok. Študentské kreditné karty predstavujú pre emitenta vyššie riziko, a preto majú zvyčajne relatívne nízke limity a pomerne strmé úrokové miery site web. Keď sa používajú múdro, študentské kreditné karty môžu mladým ľuďom s obmedzenou kreditnou históriou vytvoriť úspešný záznam o platbe. V priebehu času to zvyšuje kreditné skóre študenta a umožňuje mu získať spotrebiteľský úver s lepšími podmienkami v budúcnosti. Pre spotrebiteľov so zlou platobnou históriou môže zabezpečená karta poskytnúť spôsob, ako nakupovať online a eliminovať potrebu vlastniť peňažné prostriedky. Tieto karty zvyčajne vyžadujú, aby žiadateľ vložil zálohu vo výške niekoľko stoviek dolárov. Výška vkladu môže slúžiť ako počiatočný úverový limit. Ak držiteľ karty zodpovedne používa kartu, môže ju byť v budúcnosti schopný previesť na bežnú kreditnú kartu. Väčšina zabezpečených kariet hlási platby a nákupnú činnosť hlavným úverovým agentúram, čo môže pomôcť držiteľovi karty obnoviť alebo zlepšiť svoje kreditné skóre.

Ak vlastníte obchod a prijímate kreditné karty, uľahčíte Vašim zákazníkom nakupovať od Vás, pretože ponúkate pohodlie a možnosť zákazníkovi kúpiť si, čo ho práve zaujalo. Predajný doklad je uložený spolu s ostatnými potvrdeniami na účte v obchode. Keďže spoločnosti poskytujúce kreditné karty znášajú riziká pri poskytovaní úverov, očakávajú, že obchodníci im pomôžu znížiť ich straty. Visa, ako aj MasterCard uverejňujú pravidelné zoznamy čísel kariet, ktoré sú z nejakého dôvodu neprijateľné a posielajú ich obchodníkom a očakávajú, že sa na nich pozrú predtým, ako budú poskytovať úver. American Express, perceuse sans fil pour avec batterie, Discover a Diner’s Club sú tiež kreditné karty, ktoré sa môžete rozhodnúť prijať. Tieto karty sa značne odlišujú od vyššie spomínaných kreditných kariet, pretože ich požiadavky na úvery sú vo všeobecnosti vyššie. Väčšina bánk Vám na kartu poskytuje úver, ak máte prácu, trvalý pobyt a žiadne sporné informácie v súbore počítačového kreditu. Tieto karty majú vo všeobecnosti vyšší kreditný strop a sú zamerané na bohatšieho spotrebiteľa s množstvom peňazí, ktoré môžete minúť.